Baka bullar för Världens barn?

Vi har fått en fråga från Maria Bergius som är präst i domkyrkoförsamlingen:

Kan du tänka dig att baka lite bullar för en god sak?

Tisdagen 4/10, Kanelbullens dag och St Franciskus dag, kommer vi sälja bullar på Domkyrkoplan till förmån för Världens barn. Dessutom erbjuder vi göteborgarna att välsigna deras husdjur, antingen 16-18 på Domkyrkoplan eller i samband med en gudstjänst kl 18 inne i Domkyrkan.

Alltså söker vi nu goda hembakade bullar att sälja! Om du vill vara med, packa gärna dina bullar i påsar med fem-tio i varje och lämna antingen måndag 3/10 eller tisdag 4/10 innan 16 till Maria Bergius eller Susanne Olbing, eller vaktmästare/bokbordsvärd, i Domkyrkan!

Och varmt välkommen med ditt husdjur!

/Maria

Maria Bergius
Biträdande domkyrkokaplan
Präst i Göteborgs domkyrka
Tel: 031-7316155, sms: 073-7735965