GK: Läger 11-12/11

Snart dags för lägerhelg på Smyrnagården Jernholmen utanför Alingsås. Fredag-lördag GK, lördag-söndag YF och NI. Här kommer info om tider, knytkalas, packning, körmammor och egenavgift. Har du inte ändrat ett tidigare kanske-svar till ja eller nej? Mejla supporten omgående!

Start: fredag 11/11 kl. 18:00

Klockan 18:00 samling på Smyrnagården, Gamla Färgenäsvägen 15, 441 96 Alingsås, 57°52’11.3″N 12°30’23.9″E

Bilförare: släpp gärna av era körsångare på Jernholmen kl 17:45 och kör tillbaka till hållplats Hästeryd för att hjälpa till med att skjutsa bussresenärer och/eller deras packning sista biten!

Kommunalt: Västtågen 3568 (riktning Alingsås), avgång Göteborg Central kl 17:05 -> Norsesund, 17:36. Byte till buss 561 (riktning Alingsåsterminalen via Hemsjöl), läge C, 17:41 -> ankomst Hästeryd kl 17:53.
Den som åker kommunalt ansvarar för sig själv och sin packning. Körmammorna har inte ansvar för avprickning, bagagehantering eller byten. Om någon körmamma också åker kommunalt är det en trevlig bonus, men inget körsångare eller föräldrar kan räkna med.

Från hållplatsen Hästeryd är det ca 1 km promenad (ca 15 min) att gå till Jernholmen

Knytkalas fredag kväll

Knytkalas fungerar så här: var och en har med sig något ätbart som räcker till två portioner/personer. Av allt det gör vi en buffé som vi äter tillsammans. Vill någon styra upp menyn så är det fritt fram att ta kontakt med gruppen för att försöka se till att det blir lagom mycket av sött, salt , kallt och varmt. Om inte, blir det en överraskningsmiddag!
Skriv en innehållsdeklaration som du fäster vid det du transporterar maten i. OBS! Maten du tar med till lägret får inte innehålla nötter! I gruppen finns nötallergiker.

Specialkost i GK: 1 nötter & äpplen, 2 laktos, 1 mjölkprotein- och glutenintolerans (men mindre mängder som i tex. smör är ok)

Slut: lördag 12/11 kl. 15:00

Kl. 15 avslutar GK sitt läger.

Bilförare: får gärna hjälpa till att köra bussåkare och/eller deras packning till hållplatsen innan ni hämtar er körsångare och åker hemåt!

Kommunalt: Buss/taxi (mot Alingsåsterminalen), avgång Hästeryd, läge B kl 15:28 OBS! Turen måste förbeställas på tel: 0771-919090 senast 1 tim före avresa.-> Alingsåsterminalen, läge X, 15:45. Byte till Västtågen 3315 (mot Göteborg), 16:02 -> ankomst Göteborg Central kl 16:30.

Viktigt att ta med

  • körpärm
  • påslakan, underlakan, örngott ELLER: sovsäck, underlakan, örngott (och egen kudde om man vill)
  • kläder efter väder
  • varma inomhuskläder, gärna inomhustofflor eller sockor (lägergårdar är ofta kyliga så här års)

Trevligt om ni också tar med

  • saker för lek utomhus: kubb, boccia, fotboll, hopprep etc.
  • brädspel för lek inomhus

Medföljande körmammor

Kostnad

Egenavgift 150 kr. Var och en betalar också själv sin resa till Jernholmen. (Körmammor betalar ingen egenavgift.)
Betalas före lägret till körernas PlusGiro-konto 308411-8 eller Swish 123 195 1656. Märk inbetalningen med körsångarens namn + grupp + läger (ex. “Krakel S. GK läger”)

Mejla supporten om:

  • det finns särskilda behov angående inkvarteringen
  • det finns något som körmammorna behöver veta som inte fylldes i under “Viktigt att veta om körsångaren” i terminsformuläret
  • du inte har ändrat ett tidigare kanske-svar till ja eller nej