YF & NI: Läger 12-13/11

Snart dags för lägerhelg på Smyrnagården Jernholmen utanför Alingsås. Fredag-lördag GK, lördag-söndag YF och NI. Här kommer info om tider, knytkalas, packning, körmammor och egenavgift. Har du inte ändrat ett tidigare kanske-svar till ja eller nej? Mejla supporten omgående!

Start: lördag 12/11 kl. 15:30

Klockan 15:30 samling på Smyrnagården, Gamla Färgenäsvägen 15, 441 96 Alingsås, 57°52’11.3″N 12°30’23.9″E

Bil: Ni som kör bil: släpp gärna av era körsångare på Jernholmen kl 15:15 och kör tillbaka till hållplats Hästeryd för att hjälpa till med att skjutsa bussresenärer och/eller deras packning sista biten!

Kommunalt: Västtågen 3558 (riktning Alingsås), avgång Göteborg Central kl 14:35 -> Norsesund, 15:06. Byte till buss/taxi 561, läge X, kl 15:16 OBS! Turen måste förbeställas på tel: 0771-919090 senast 1 tim före avresa. -> ankomst Hästeryd kl 15:28.
Den som åker kommunalt ansvarar för sig själv och sin packning. Körmammorna har inte ansvar för avprickning, bagagehantering eller byten. Om någon körmamma också åker kommunalt är det en trevlig bonus, men inget körsångare eller föräldrar kan räkna med.

Från hållplatsen Hästeryd är det ca 1 km promenad (ca 15 min) att gå till Jernholmen

Knytkalas lördag kväll

Knytkalas fungerar så här: var och en har med sig något ätbart som räcker till två portioner/personer. Av allt det gör vi en buffé som vi äter tillsammans. Vill någon styra upp menyn så är det fritt fram att ta kontakt med gruppen för att försöka se till att det blir lagom mycket av sött, salt , kallt och varmt. Om inte, blir det en överraskningsmiddag!
Skriv en innehållsdeklaration som du fäster vid det du transporterar maten i. OBS! Maten du tar med till lägret får inte innehålla nötter! I grupperna finns nötallergiker.

 • Specialkost i YF: 2 gluten, 2 laktos, 4 nötter, mandel & råa äpplen, 1 vegetarian, 1 pescitarian (veg+fisk)
 • Specialkost NI: inga

Slut: söndag 13/11 kl. 15:00

Kl. 15 avslutar vi lägret.

Det finns ingen bussförbindelse från Hästeryd förrän kl. 16:58 och vi måste ha utrymt lägergården senast kl. 16. Därför vädjar vi till alla bilförare att hjälpas åt att se till att de som åker kommunalt får skjuts till Norsesund station. Därifrån går det tåg till Göteborg kl. 15:22 och kl. 15:52.

Viktigt att ta med

 • körpärm
 • påslakan, underlakan, örngott ELLER: sovsäck, underlakan, örngott (och egen kudde om man vill)
 • kläder efter väder
 • varma inomhuskläder, gärna inomhustofflor eller sockor (lägergårdar är ofta kyliga så här års)

Trevligt om ni också tar med

 • saker för lek utomhus: kubb, boccia, fotboll, hopprep etc.
 • brädspel för lek inomhus

Medföljande körmammor

Kontaktuppgifter: Körmammorna – Kontakta körmammorna

För YF:

 • Camilla Krabbe
 • Elena Margitin
 • Ylva Offerman
 • Tobias Elmquist
 • Helena Lööf Andersson (dagtid)

För NI:

 • Ulrika Levan
 • Johan Wegbrant

Kostnad

Egenavgift 150 kr. Var och en betalar också själv sin resa till Jernholmen. (Körmammor betalar ingen egenavgift.)
Betalas före lägret till körernas PlusGiro-konto 308411-8 eller Swish 123 195 1656. Märk inbetalningen med körsångarens namn + grupp + läger (ex. “Kusin V. YF läger”)

Mejla supporten om:

 • det finns särskilda behov angående inkvarteringen
 • det finns något som körmammorna behöver veta som inte fylldes i under “Viktigt att veta om körsångaren” i terminsformuläret
 • du inte har ändrat ett tidigare kanske-svar till ja eller nej