Tack och översikt v. 50-51

TACK, alla körsångare och körmammor, för strålande insatser under Luciakonserterna! Det är många som hör av sig och uttrycker sin tacksamhet för fantastiska konserter. På körernas FB-sida finns fina bilder från konserterna. Under vecka 50-51 är det inga ordinarie repetitioner. Här följer en översikt över slutet av terminen och information om julaftons morgon.

DagTidVadVem
onsdag 14/12 – torsdag 15/12inga repetitionerAsp, GK, YF
fredag 16/12 17-18:30repetition inför högmässaÄF
söndag 18/129:30-12:30högmässa kl 11ÄF
måndag 19/12 – tisdag 20/12inga repetitionerNI, ÄF
tisdag 20/1218:30- ca 21:30repetition och medverkan i Julsång i city kl. 20GU
torsdag 22/1218-20pepparkaksrepetitionÄF, NI, GU
lördag 24/12 7:30- ca 9Vi sjunger in julen, julaftons morgon kl 8alla grupper

Julsång i city

Kom till Domkyrkan och sjung ut! I över 50 år har det varit Julsång i city veckan före jul. Fem konserter med blåsorkester, organist, körer och framför allt: jul-allsång! Fri entré. Det brukar bli fullsatt, så om man vill ha sittplats bör man komma i mycket god tid. GU medverkar i konserten tisdag 20/12 kl 20. Konserttiderna finns på församlingens hemsida.

Pepparkaksrepetition

Torsdag 22/12 kl 18-20 för ÄF, NI, GU och pensionerade GU-sångare. Pepparkaksrepetition = rep inför julaftons morgon + pepparkaksfika. Även den som inte är med på julafton är välkommen på pepparkaksrepetition! Du som ännu inte har meddelat om du kommer, gör det till support@musikidomkyrkan.se senast måndag 19/12!

Julaftons morgon kl 7:30

…samlas alla körsångare för en kort repetition i Gustavigården.
På julafton prickar körmammorna inte av närvaro i grupperna. Däremot är det bra om några körmammor har möjlighet att hjälpa till att slussa barnen över till kyrkan strax före klockan 8. Läs: Klädsel: Julafton

Familjemedlemmar

…kan gå raka vägen in och sätta sig i Domkyrkan och vänta på att få sjunga in julen med oss kl 8. Fri entré.
Kom i god tid, det brukar bli väldigt fullt! I värsta fall blir det så fullt att man måste stänga kyrkan av säkerhetsskäl. Det går inte att hålla plats åt någon som kommer sent. Om kyrkan måste stängas blir du inte insläppt även om ditt sällskap redan är inne i kyrkan.

Vi ses framme i kyrkan efteråt

Direkt efter uttåget och sången Alta trinita beata återsamlas körsångare och körmammor framme i kyrkan för att tacka varandra för terminen som varit. Därefter går vi och hämtar jackor och väskor i Gustavigården och fortsätter julaftonen på olika håll.