ÄF: 21/4 övningskör & gemenskapskväll

Fredag 21 april kl 15-17 ska ÄF vara övningskör i Gustavigården. Då ska körledarstudenter vid musikhögskolan i Örebro få öva sig på att leda riktiga körsångare.

Direkt därefter bjuder ÄF:s körmammor in till gemenskapskväll med tacos & spel.

För att körmammorna ska veta hur många de ska handla mat till, behöver de veta vilka som kommer. Anmälan till gemenskapskvällen är inte avhängig av medverkan under eftermiddagen. Någon som är med på eftermiddagen kanske inte kan stanna på kvällen, och någon som inte är med på eftermiddagen kanske kan komma till kl 17. Därför behövs svar från samtliga ÄF-sångare. Fyll i snarast, men senast tisdag 18/4:

ÄF tacos 21 april (Google formulär)

Körmammorna handlar ingredienser till tacos och alla får hjälpas åt att göra i ordning för middag. Efter maten finns tid för umgänge i ett par timmar. Ta gärna med brädspel eller tänk ut någon lek! Sluttid ca kl 20 med utrymme för förlängning.