Bjud in till provsjungning!

Nu är anmälan öppen för provsjungning inför höstterminen och vi behöver din hjälp att bjuda in nya körsångare! Vi vet att den mest effektiva reklamen är den ni körsångare och körfamiljer gör genom att berätta om verksamheten i era bekantskapskretsar. Sprid gärna provsjungningsfilmen på Facebook eller skicka länk till sidan Provsjungning (https://musikidomkyrkan.se/provsjungning/). Anmälan är öppen till och med 19 maj.

Flest lediga platser finns det för barn födda 2014-2015, det är de som blir nästa års nya aspiranter. I mån av plats tar vi också in äldre barn, men eftersom YF och ÄF är stora grupper finns det tyvärr sällan plats för nya flickor i ålder 10-16. Till GU är ungdomar i ålder 17-25 välkomna att söka.

Vid repetitionerna denna vecka får körsångarna med sig flyers att dela ut. Dessa går också att skriva ut hemma och skicka vidare: