Asp: Gemenskapsdag 23/9

Lördag 23/9 är det gemenskapsdag på Styrsö för alla aspiranter och deras familjer. Det blir sång och gemensamma aktiviteter för både barn och vuxna. Här kommer praktisk info & länk till miniformulär (2 frågor) där du senast torsdag 21/9 meddelar hur många som följer med från din familj.

Lördag 23 september

  • kl. 9:50 avgår färja 282 från Saltholmens brygga till Styrsö Bratten
  • kl 15:26 är vi tillbaka på Saltholmen

Kom till Saltholmen i god tid! Närmast färjorna kommer man med buss eller spårvagn till hållplats Saltholmen. Parkeringarna precis vid Saltholmen är numera endast förhyrda platser. En större besöksparkering finns vid hållplats Långedrag som är ca 1 km från färjorna.

Från färjeläget på Styrsö till skolan är det ca 10 minuters promenad.

Ta med

  • Västtrafikbiljett till färjan
  • körpärm
  • matsäck*
  • kläder efter väder
  • gott humör!

*matsäck = det din familj äter under dagen, inklusive det ni äter med och på, dvs picknick-packning.
Om det är fint väder sitter man ute, om det regnar sitter man inne. Det blir ingen gemensamt ordnad mat.

Kan ingen vuxen följa med? Låna en annan familj!

Gemenskapsdagen är väldigt viktig för barnen. Aspiranterna åker inte på läger, så gemenskapsdagarna är enda chansen för dem att få träffas lite mer och på ett annat sätt än på repetitionerna och i de korta fikapauserna.

Om du som förälder inte kan vara med, försök få tag i en vikarie, så att körsångarens deltagande inte hänger på att du kan! Istället för att meddela att ni inte kan komma, fundera ett varv till på tex.:

  • Kan en släkting eller vän följa med ditt barn till Styrsö? Locka med trevligt umgänge i fin miljö!
  • Titta på adresserna i matrikeln. Bor någon annan körsångare i närheten av er? Fråga om din körsångare kan åka med den familjen till Styrsö!
  • Prata med de andra vuxna som väntar i Gustavigården vid nästa repetition. Det finns alldeles säkert någon som kan ta med sig din körsångare till gemenskapsdagen!

Kontaktuppgifter finns i matrikeln som alla körsångares anhöriga har fått per mejl. Om du inte hittar matrikeln, kontakta support[at]musikidomkyrkan.se

Meddela antal senast torsdag 21/9

För att veta ungefär hur många vi blir sammanlagt, måste vi få svar från alla i formuläret: Gemenskapsdag på Styrsö 23/9
Fyll i senast torsdag 21/9!