GK/YF: Läger 17-18/18-19 november

Inför YF/GK:s lägerhelg på Smyrnagården Jernholmen behövs följande hjälp från icke-körmammor: 1) Två som åker till Snabbgross resp. Willys på torsdag eller fredag och levererar inköpen till Gustavigården. 2) En eller två GK-föräldrar som kan vara reserv om någon körmamma blir sjuk. 3) Fyra YF-föräldrar som kan hjälpa till med slutstädning på söndag.  Kan du åta dig något av detta? Skriv upp dig i vår frivillig-Signup! TACK!

Gosskören

Fredag 17/11
 • kl 17:30 samling på Smyrnagården
 • Åka kommunalt: Västtågen 3566 (riktning Alingsås), avgång Göteborg Central kl 16:35 -> Norsesund, 17:06. Byte till buss 561 (riktning Alingsåsterminalen via Hemsjöl), läge C, 17:11 -> ankomst Hästeryd kl 17:23.
 • Knytkalas på kvällen
Lördag 18/11
 • Kl. 14:30 avslutar GK sitt läger.
 • Bilförare: får gärna hjälpa till att köra bussåkare och/eller deras packning till hållplatsen innan ni hämtar er körsångare och åker hemåt!
 • Åka kommunalt: Buss/taxi (mot Alingsåsterminalen), avgång Hästeryd, läge B kl 14:58 OBS! Turen måste förbeställas på tel: 0771-919090 senast 1 tim före avresa.-> Alingsåsterminalen, läge X, 15:10. Byte till Västtågen 3557 (mot Göteborg), 15:23 -> ankomst Göteborg Central kl 15:56.

Yngre Flickkören

Lördag 18/11
 • kl 15:30 samling på Smyrnagården
 • Åka kommunalt: Västtågen 3558 (riktning Alingsås), avgång Göteborg Central kl 14:38 -> Norsesund, 15:09. Byte till buss/taxi 561, läge X, kl 15:16 OBS! Turen måste förbeställas på tel: 0771-919090 senast 1 tim före avresa. -> ankomst Hästeryd kl 15:28.
 • Knytkalas på kvällen
Söndag 19/11
 • Kl. 13:30 behövs städhjälp av 4 st frivilliga vuxna, så att inte körmammorna behöver sköta även slutstädningen. Kan du hjälpa till? Se nedan under Föräldrainsatser!
 • Kl. 14 avslutar vi lägret.
 • Bilförare: Det finns ingen bussförbindelse från Hästeryd förrän kl. 16:58 och vi måste ha utrymt lägergården senast kl. 15. Därför vädjar vi till alla bilförare att hjälpas åt att se till att de som åker kommunalt får skjuts till Norsesund station.
 • Åka kommunalt: Tåg från Norsesund station till Göteborg kl. 14:23 och kl. 14:53.

Föräldrainsatser

Medföljande körmammor GKMedföljande körmammor YF
Ylva Bowes
Ingrid Tengwall-Taylor
Helena Ederönn
Joel Lindeman

Extra: Mattias Alm
Sara Fahlberg
Elena Margitin
Ylva Offerman
Madelen Rossander
Alexandra Averö Mezaros
Catarina Lipschutz
Helena Lööf Andersson

Extra: Marianne Valldal
Kontaktuppgifter finns i matrikeln. Den har alla aktiva körsångare och anhöriga fått per e-post. Om du inte hittar matrikeln: kontakta support[at]musikidomkyrkan.se.

Här behövs hjälp av frivilliga som inte är körmammor

Reservförälder GK fredag-lördagHandla mat inför lägret på torsdag eller fredagSlutstädning söndag
1-2 personer
Uppdrag: följa med och sova över om någon körmamma blir sjuk.
2 personer
En åker till Snabbgross, en åker till Willys. Bankkort och handlingslista hämtas hos Petter. Inköpen levereras till Gustavigården senast fredag kl. 13.
4 personer
Kom till Smyrnagården kl 13:30 och hjälp till med slutstädning av lägergården.

Klicka på Signup-loggan eller här för att skriva upp dig på att hjälpa till!

Sign Up!

Hitta till Smyrnagården

Adress: Gamla Färgenäsvägen 15, 441 96 Alingsås, 57°52’11.3″N 12°30’23.9″E

Bilförare: Hjälp gärna till att köra bussåkare och/eller deras packning från/till hållplatsen!

Närmaste busshållplats: Hästeryd. Därifrån är det ca 1 km promenad (ca 15 min) att gå.
Den som åker kommunalt ansvarar för sig själv och sin packning. Körmammorna har inte ansvar för avprickning, bagagehantering eller byten. Om någon körmamma också åker kommunalt är det en trevlig bonus, men inget körsångare eller föräldrar kan räkna med.

Knytkalas första kvällen

Knytkalas fungerar så här: var och en har med sig något ätbart som räcker till två portioner/personer. Av allt det gör vi en buffé som vi äter tillsammans. Vill någon styra upp menyn så är det fritt fram att ta kontakt med gruppen för att försöka se till att det blir lagom mycket av sött, salt, kallt och varmt. Om inte, blir det en överraskningsmiddag!

Kom ihåg att bifoga en innehållsdeklarationOBS! Maten du tar med till lägret får inte innehålla nötter!

 • Specialkost GK: 1 vegetarian. Allergier: 1 räkor & fiskrom, 1 gluten & mjölkprotein
 • Specialkost YF: 1 vegetarian. Allergier: 3 laktos, 1 mjölkprotein, 1 gluten, 1 nötter & stenfrukt, 1 nötter, mandel & råa äpplen

Packning

Viktigt att ta med:
 • mat för knytkalaset
 • körpärm
 • kläder efter väder (vi kommer att vara ute!)
 • badkläder om du vill ta ett dopp i sjön
 • pyjamas och necessär
 • underlakan, påslakan och örngott (täcke och kudde finns)
 • inneskor/tofflor/sockor om du vill (golven är kalla och vi har inte skor på inne)
 • annat du behöver under lägerdygnet
Trevligt om du också tar med:
 • saker för lek utomhus: kubb, boccia, fotboll, hopprep etc.
 • brädspel för lek inomhus

Kostnad

För inkvartering och mat bidrar var och en med 200 kr. Var och en står också själv för att ta sig till och från Smyrnagården. Kontakta gärna varandra om småkning! Resten av lägerkostnaden betalas av körernas förening. Summan betalas före avresa till körernas plusgirokonto 308411-8 eller Swish 123 195 1656.

Märk inbetalningen med körsångarens namn + grupp + Smyrna, alltså: [Krakel Spektakel] GK Smyrna.
Medföljande ordinarie körmammor betalar ingen egenavgift.